استابلایزر

تعریف استابلایزر

گستردگی وسایل الکتریکی و استفاده همزمان از آن ها در محل کار ، منزل و …سبب شده است بروز نوسانات در ولتاژ استاندارد شهری امری عادی باشد و همواره بیم آسیب رسیدن به این وسایل به خصوص اگر تجهیزات در سطح صنعتی و گران قیمت باشند وجود داشته باشد. تحقیقات نشان داده است که همین نوسانات و کم و زیاد شدن ولتاژ عامل اصلی خرابی دستگاه های صنعتی گران قیمت و لوازم خانگی می باشد.
برای ایجاد یک جریان پایدار و مداوم در انواع وسیله های برقی، سیستم های روشنایی، پزشکی و صنعتی از ابزارهای کمکی به نام استابلایزر استفاده می شود که ضامن سلامتی تجهیزات مختلف می باشند.
با توجه به این که نوسانات برق غیرقابل پیش بینی است استفاده از استابلایزر ضروری است ؛ اما پیش از آن بهتر است به صورت مختصر با ویژگی استابلایزر، اهمیت استفاده از آن و انواع مختلف این دستگاه آشنا شوید.

معرفی دستگاه استابلایزر

استابلایزر یا تثبیت کننده ولتاژ  یا تنظیم کننده ولتاژ AC از جمله تجهیزات حفاظتی در برابر ولتاژ و تغییرات احتمالی آن می باشد. به استابلایزر ترانس محافظت از برق نیز گفته می شود.

استابلایزر به صورت خودکار ولتاژ ورودی را نگه می دارد . ثتبیت ولتاژ های مختلف با استفاده از استابلایزر های فرومعناطیس صورت می گیرد. این دستگاه هر گونه تداخل احتمالی در شبکه برق رسانی را تشخیص می دهد و به خوبی آن را مدیریت می نماید. در استابلایزر پرش های ناگهانی و افت یا افزایش ولتاژ برق شهری که به صورت معمول ۲۲۰ ولت است بدون هیچ گونه سر وصدایی در محیط به تعادل و پایداری می رسد.
اساس استابلایزر بر فرآیند های میکرو یا ذره بینی است. در این دستگاه ولتاژ های ورودی با استفاده از رسیور یا دریافت کننده شناسایی می شوندو سپس در دستگاه آنالیز می شوند. این ولتاژ در یک نمودار قابل مشاهده است . در واقع در استابلایزر قطعی به هیچ وجه دیده نمی شود و سعی می شود تعادل برای پایدار کردن نوسانا ولتاژ حفظ شود. تنها در صورتی قطعی و وصلی در استابلایزر را مشاهده خواهیم کرد که ماکزیمم و مینیموم یا حداقل و حداکثر دستگاه با حداقل و حداکثر ولتاژ مغایرت داشته باشد.
درون استابلایزر ها معمولا مدارهای جداگانه ای برای جلوگیری از خروج ولتاژ در صورت بروز مشکل در دستگاه تعبیه می شود. در این حالت استابلایزر از خروج ولتاژ نامناسب به سمت دستگاه جلوگیری می کند و نمی گذارد نوسانات داخل دستگاه که به خوبی کنترل نشده است به دستگاه ها و تجهیزات خارجی سرایت کند.

استابلایزر یا محافط برق؟

محافظ برق رایج ترین وسیله برای لوازم خانگی و جلوگیری از آسیب رسیدن به دستگاه های مختلف می باشد. در محافظ برق سیستم پیچیده ای وجود ندارد. تنها یک مدار ساده وجود دارد که با استفاده از آن دستگاه زمان بروز نوسانات به صورت کلی برق را قطع می کند. حال آن که در استابلایزر به جای قطع جریان به پایدار یا تثبیت کردن آن پرداخته می شود.
در صورتی که سطح فعالیت و قیمت وسیله های شما بالاتر و پیشرفته تر است بهتر است از استابلایزر برای کسب وکار خود استفاده نمایید.
استفاده از استابلایزر های رله ای یا پله ای با توجه به ولتاژ برق شهری مورد نیاز آن منطقی تر است. در صورتی که در مناطق دیگری ندگی می کنید اولین گام شناخت ولتاژ استاندارد آن منطقه است. هزینه های راه اندازی استابلایزر سروو نسبت به رله ای بیش تر است.

انواع استابلایزر

استابلایزر های مختلف بر اساس نوع عملکردی که دارند به دو دسته کلی طبقه بندی می شوند:

• استابلایزر پله ای
در این سیستم که بدان استابلایزر رله ای نیز گفته می شود از رله هایی برای اصلاح نوسانات به صورت پله ای استفاده می شود. رله ها در بخش های خارجی سیم پیچ ها قرار گرفته اند و دقت اصلاح نوسانات تا ۱۰ ولت است. استابلایزر رله ای یا پله ای به صورت تک فاز و سه فاز و با رنج های مختلف ولتاژ تولید می شود.
• استابلایزر SERVOE یا سروو
در این نوع ترانسی که برای تولید استابلایزر مورد استفاده قرار میگیرد به صورت حلقوی است. این ترانس با دقت یک ولت و به صورت تک فاز و سه فاز تغییرات برق شهری را که روی ترانس مشخص می شود با استفاده از تجهیزات خاصی که در آن گنجانده شده است اصلاح و معتدل می کند.

دستگاه استابلایزر

قابلیت ها و مزایای استفاده از استابلایزر

قابلیت های زیادی به واسطه استفاده از استابلایزر در دسترس شما قرار می گیرند. از جمله:
• صرفه جویی در هزینه های برق
زمانی که ولتاژ نوسان داشته باشد و مثلا کاهش پیدا کند بازدهی موتور های تولید کننده برق کاهش می یابد و در مقابل گرمای زیادی بر اثر فعالیت موتور الکتریکی تولید می شود. این گرما همان هدرفت انرژی است که سبب بالارفتن هزینه های برق می شود. با استفاده از استبیلایزر این هدررفت به کم ترین حد ممکن خواهد رسید.
• اثبات و پایداری جریان برق
علاوه بر این که با استفاده از استابلایزر جریان برق برای همیشه مداوم خواهد شد می توانید مطمئن باشید که از بروز نوسان و آسیب زدن به دستگاه شما جلوگیری خواهد شد.
• ارزیابی و بررسی جریان برق شهری
همان طور که گفته شد در استابلایزر نمایشگری برای تعیین حداقل و حداکثر ولتاژ وجود دارد. در این نمایشگر امکان آنالیز و بررسی ولتاژ به خوبی وجود دارد.
• حفاظت از تجهیزات و تاسیسات شهری
همان طور که می دانید با کاهش جریان برق و افت ولتاژ میزان کمی از ولتاژ باقی می ماند و مثلا اگر لوستر را روشن کنید مشاهده می کنید که لامپ ها نیمه روشن هستند. این به معنای وادار کردن سیم کشی ها و تاسیساتی نظیر فیوز برای سرازیر کردن ولتاژ به سمت تجهیزات می باشد. در نتیجه این فرآیند تاسیسات آسیب می بینند و گاهی افزایش دمای قابل توجهی در آن ها رخ می دهد که سبب رخداد حادثه خواهد شد.
• افزایش بازدهی دستگاه های مختلف
زمانی که ولتاژ های ورودی دستگاه بالاتر از حد ممکن باشد دستگاه از کار می افتد و آسیب می بیند. اگر ولتاژ از حد ممکن کمتر باشد نیز برای دستگاه مضر است و سبب می شود کارایی آن کاهش پیدا کند. استفاده از استابلایزر برای تجهیزات مختلف صنعتی، سازمانی و حتی منازل روند بازدهی را افزایش داده و بهود می بخشد.
• هزینه های کمتر در صورت ایجاد خسارت
در صورتی که به هر دلیلی در دستگاه ها و تجهیزات به دلیل نوسان ولتاژ برق مشکل ایجاد شود جبران خسارات حاصل از استابلایزر ساده تر و کم هزینه تر خواهد بود.

اهمیت استفاده از استابلایزر

نوسان، اتصال کوتاه، نویز و قطعی ناگهانی برق از جمله رخدادهایی هستند که غیر قابل اجتناب می باشند. در استابلایزر های فرنشین با استفاده از استانداردهای جهانی سعی شده است بیش ترین هدایت شارمغناطیسی با کمترین اتلاف میدان صورت گیرد.
با توجه به این که محافظ برق هیچ گونه تضمینی برای سلامت دستگاه و عبور مداوم جریان نیست بنابراین ضرورت استفاده از استابلایزر برای ایجاد خروجی خطی و بدون نوسان و کنترل ولتاژ و دمای کارکرد همواره برای صنعتگران و کسانی که از دستگاه های گران قیمتی نظیر کمپرسور ، چاپ، سونوگرافی در پزشکی، دامپزشکی و…استفاده می کنند حس می شود.
2

موارد استفاده از استابلایزر

• حفاظت از لوازم خانگی نظیر تلویزیون، یخچال، ماشین لباسشویی و ظرفشویی، کامپیوتر و… • حفاظت های سازمانی نظیر دستگاه های چاپ و برش، دستگاه های مخابراتی و تلویزیونی • حفاظت های صنعتی نظیر موتور، کمپرسور، چاپگر، پاور و… • حفاظت های پزشکی و درمانی نظیر دستگاه های عکس برداری، رادیولوژی، سونوگرافی و…
1

ویژگی های استابلایزر های فرنشین

• خروجی خطی • تنظیم دمای عملکرد سیستم در رنج های محدود • جا به جایی آسان دستگاه • کنترل قطع و وصل دستگاه در صورت عبور از حد مجاز ولتاژی • تهویه اتوماتیک دستگاه • محافظت از دستگاه در برابر نویز، اتصال کوتاه و مصرف بیش از حد • اطلاع رسانی و سیستم هشدار • بازدهی بالا در عین جلوگیری از اتلاف انرژی • ولتاژ پیوسته و بدون نوسان در مدل های مختلف رله ای و سروو
Free WordPress Themes, Free Android Games